Gitary klasyczne

Najlepsze gitary klasyczne – dobre dla początkujących i zaawansowanych

Dobra gitara klasyczna dla zaawansoawnych
5/5 - (3 votes)

 

Dobra gitara klasyczna – jak rozpoznać najlepsze oferty

Dwie najlepsze gitary klasyczne na jakich ostatnio grałem znalazłem w Lutniczym Outlecie. Serdecznie polecam ich stronę

https://lutniczy-outlet.waw.pl

Nie, nie płacą mi za reklamę, ale lubię pisać o pozytywnych doświadczeniach. Miałem okazję przetestować  gitary, które samym swoim wykonaniem motywują do nauki, mają doskonałe brzmienie i są wykonane z dobrze przygotowanego drewna. Mało kto zdaje sobie sprawę jak trudnym, złożonym i kosztownym procesem jest budowa mistrzowskiej gitary z prawdziwego zdarzenia. Dowiedz się jak wybrać dobrą gitarę klasyczną dla zaawansowanych i dla początkujących.

Dla wielu osób najlepsza gitara klasyczna, to ta najtańsza – wykonana w całości ze sklejki lipowej, w najniższej możliwej cenie, z największą możliwą ilością gratisów w postaci szmacianego pokrowca, zestawu tandetnych, łamliwych kostek, książki i płyty do nauki gry, dmuchanego urządzenia do strojenia, paska do zawieszenia gitary podczas koncertu i wielu, wielu innych. Widziałem niejednokrotnie oferty gitar klasycznych, w których liczba gratisów oscylowała w okolicach 12 sztuk. Czy taka gitara będzie najlepszym rozwiązaniem? Raczej nie – chyba, że potrzebujemy kalorycznej rozpałki do pieca hutniczego, lub ciekawej scenografii, gdzie gitara posłuży nam wyłącznie w roli rekwizytu.

Generalnie gitary klasyczne od dłuższego czasu stają się zakładniczkami chłodnej kalkulacji i zabiegów, które za główny cel mają możliwie najwyższe zwiększenie zysków i maksymalne zminimalizowanie wszelkich kosztów  – od pozyskiwania surowca do produkcji, na transporcie kończąc. Zatem stajemy przed niezwykle trudnym wyborem – tania czy dobra. W przypadku gitar sprawa nie jest wcale taka oczywista – drogie nie zawsze znaczy dobre, a tańsze nie musi oznaczać najniższej jakości – szczególnie w przypadku gitar używanych lub mało trafionych prezentów, które poleżały nieco w szafie. Powiedzmy sobie zatem o tym jak rozpoznać dobre gitary klasyczne w dwóch przedziałach – dla zielonych i bardziej zaawansowanych gitarzystów, którzy wiedzą już mniej więcej czego oczekują od swojego instrumentu.


Najlepsze gitary klasyczne dla początkujących

Najlepsze dla początkujących są  niejednokrotnie gitary używane, które były produkowane jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Na rynku wtórnym wciąż możemy spotkać prawdziwe gitarowe perełki i wcale nie trzeba długo szukać. Ostatnio szukałem dobrej gitary klasycznej dla ucznia naszej szkoły. Okazało się, że wciąż jest sporo leciwych Admir, Yamah czy Hofnerów z najlepszych lat produkcji. Trafił się również Casarez i Rachonsky serii 300 – bardzo dobra gitara klasyczna – praktycznie niedostępna obecnie w Europie.

Zatem wystarczy trochę się porozglądać i można znaleźć bardzo ciekawy egzemplarz, często w bardzo dobrym stanie – wiadomo przecież jak często bywa z życiem gitar klasycznych – są to gitary najczęściej kupowane do nauki, a jak wiemy czasem zapał gaśnie, zanim nauka gry rozpocznie się na dobre. W takiej sytuacji mamy leciwą gitarę, która wygląda i zachowuje się jak zupełnie nowa, jest tylko jeden istotny warunek – gitara taka musi mieć dobrą historię przechowywania.

Dobra gitara klasyczna dla zaawansowanych

W tej kategorii nieprzerywalny prym wiodą lutnicze gitary klasyczne i małe manufaktury, które kierują się starymi tradycjami, mają stałe grono zadowolonych klientów i nie podążają za nowoczesnymi trendami oszczędności, o których pisałem wcześniej. Niestety najlepsze gitary klasyczne klasy lutniczej kosztują 20, 30, 50 tys. zł i więcej. Praca lutników i sztabu wykwalifikowanych specjalistów zawsze będzie dużo kosztować, zwłaszcza że firmy te mieszczą się zwykle w krajach europejskich, gdzie siła robocza nie należy do najtańszych. W połączeniu z niezwykle kosztowną technologią i wysokimi cenami egzotycznych gatunków drewna używanego do produkcji, daje to tak wysokie ceny końcowe.

 

Najlepsze gitary klasyczne

Dobra gitara klasyczna

 

Jakie są wspólne cechy najlepszych gitar klasycznych na świecie?

Wszystkie najlepsze gitary klasyczne mają pewien zestaw wspólnych cech, który pomaga łatwo je rozpoznać – warto zapamiętać chociaż część z nich.

  • Najlepsze gitary klasyczne nie są produkowane w chinach,
  • najlepsze gitary klasyczne nie mają tysięcy gratisów
  • najlepsze gitary klasyczne nie są dostępne do kupienia na „tu i teraz”
  • najlepsze gitary klasyczne nie kosztują 199 zł
  • najlepsze gitary klasyczne mają płytę wierzchnią wykonaną z litego drewna świerkowego lub cedrowego
  • najlepsze gitary klasyczne są często używane i obite

 

Co o tym myślisz?

Podekscytowany
0
Zadowolony
1
Zachwycony
0
Nie jestem pewien
0
Kiepskie
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *