Gitary akustyczne

Najlepsze gitary akustyczne – dobre rady, opinie i marki

5/5 - (1 vote)

Najlepsza gitara akustyczna… Dla każdego znaczy coś innego. Kupno dobrej gitary akustycznej to trudne zadanie, jeśli nie wiesz, czego szukasz. Istnieje oszałamiająca liczba gitar o różnych cechach, wymiarach i materiałach, z których każda jest przekonana, że wydaje najlepszy dźwięk. Ostatecznie chodzi o znalezienie najlepszej gitary dla siebie – a zakup dobrej gitary akustycznej jest bardziej kwestią osobistych preferencji niż nauk ścisłych. Poznaj moje opinie o gitarach

Najlepsze gitary akustyczne

Wybór najlepszej gitary akustycznej

Graj na gitarach w sklepie muzycznym, aby znaleźć dźwięk, który najbardziej Ci się podoba. To normalne, że grasz na gitarze, zanim ją kupisz, więc nie wstydź się. Jeszcze lepiej, pograj na 10 różnych gitarach, porównując brzmienia i wybierz najlepsze. Czy chcesz mieć głęboki, mocny dźwięk, czy wolisz jaśniejszą ciepłą barwę? Zagraj kilka akordów i nut w górę i w dół na podstrunnicy, aby zmierzyć reakcję w różnych punktach, a także łatwość gry. Jeśli nigdy wcześniej nie grałeś na gitarze, może nie być rozsądne wydawanie dużych pieniędzy na najlepszą gitarę, dopóki nie będziesz wiedział, że pasja utrzyma się na dłuższy czas.

Na kilka pierwszych lekcji poproś znajomych, czy mogą pożyczyć gitarę. Gdy znasz już kilka akordów i piosenek, możesz je przetestować na gitarach, które możesz potencjalnie kupić.

Dobierz najlepszy rozmiar gitary

Upewnij się, że gitara jest wygodna i łatwa do grania. Jeśli podoba Ci się dźwięk, ale nie nie sięgasz we wszystkie miejsca, to może się okazać, że gitara jest dla Ciebie zbyt duża. Kluczową kwestią jest to, że dolne wycięcie pudła powinno wygodnie przylegać do prawego uda. Siedząc prosto, powinieneś być w stanie grać z łokciem pod kątem prostym.

Ale jest też kilka innych, bardziej subtelnych rzeczy, które należy sprawdzić przy dobrej gitarze akustycznej:

 • akcja: jak wysoko ponad progami są struny? Na dobrych gitarach będą blisko. Tanie gitary mają „wysoką akcję”, co oznacza, że musisz naciskać dużo mocniej, aby zagrać dany dźwięk.
 • szerokość gryfu: jak łatwo możesz dosięgnąć górnych strun swoją ręką?
 • Rozmiar korpusu: gitary akustyczne typu Dreadnaught są duże i mają głębokie bogate brzmienie. Niektóre akustyczne gitary koncertowe  są znacznie mniejsze, a przez to jaśniejsze. Jeśli grasz sam i siedzisz, duży rozmiar może być fajny. Ale jeśli jesteś częścią zespołu i lubisz się ruszać, możesz chcieć czegoś cieńszego.

Wybierz gitarę akustyczną  dobrą dla swojego stylu

Dobra gitara akustyczna

Różne rodzaje gitar akustycznych są najlepsze dla różnych gatunków. Chociaż poniższe opisy są uogólnieniami, przydadzą się przy wyborze najlepszego akustyka
 • Tradycyjna gitara akustyczna: jest to bardzo dobra gitara akustyczna, z dużym korpusem i otwartym otworem rezonansowym. Jest często używana w muzyce folk, rock, country i pop, ale można ją usłyszeć prawie we wszystkim.
 • Tradycyjna gitara akustyczna z Pickupem: Jeśli widzisz panel z przyciskami i ćwierćcalowym gniazdem wejściowym, oznacza to, że możesz podłączyć gitarę do wzmacniacza bez poświęcania pięknego brzmienia akustycznego. Jeśli planujesz grać z zespołem, są one wysoce przydatne. 
 • elektro-akustycne: te gitary hybrydowe są używane w jazzie i muzyce światowej i mogą być odpowiednio przetestowane tylko przez wzmacniacz. 

Najlepsze gitary mają lite drewno

Najważniejszy dla brzmienia twojej gitary jest kawałek drewna na przodzie. Istnieje wiele gatunków drewna używanych do różnych gitar, w zależności od żądanego brzmienia, ale najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, czy jest to laminat, czy też lita płyta.

Jeśli nie wiesz jak to rozpoznać, to zapytaj sprzedawcę. 

Najlepsze gitary akustyczne z litym drewnem – mają jeden lub dwa pasujące kawałki drewna, ustawione w linii ze słojami w gitarze. Daje wyraźniejszy, bogatszy dźwięk niż laminat, ale jest droższy.

Laminat: to kilka kawałków cienkiego drewna ściśniętego razem, zwykle sklejki. Ma niższą głośność i jakość brzmienia, ale nadal jest dobrym rozwiązaniem dla tańszej pierwszej gitary.

Sprawdź konstrukcję gitary

Jeśli grałeś na gitarze, pokochałeś jej dźwięk i czujesz, że pasuje do Twojego stylu i komfortu, to prawdopodobnie jest to dobra gitara. Jest jednak jeden ostateczny zestaw do sprawdzenia, które zapewniają, że gitara jest dobrze zbudowana i gotowa do zakupu:

 • Czy klucze można łatwo obracać. W dobrych gitarach stosuje się tylko najlepsze sprawdzone klucze.
 • Nie ma nadmiaru kleju, odprysków ani śladów innej tandetnej konstrukcji.
 • Wszystkie elementy są dobrze zamocowane, bez ostrych elementów i luzów.
 • Czy istnieje regulowany pręt napinający. Zapytaj sprzedawców sklepu, jeśli nie możesz go znaleźć.
 • Gryf  jest mniej więcej równy.
 • Wysokość struny jest niewielka, szczególnie przy pierwszym progu.

Powodzenia przy wyborze twojej najlepszej gitary akustycznej

Co o tym myślisz?

Podekscytowany
0
Zadowolony
0
Zachwycony
1
Nie jestem pewien
0
Kiepskie
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *