Jak rozpocząć przygodę z muzyką klasyczną?

muzyk klasyczna mozart

Gitary, Fortepiany, smyczki i ta tajemnicza atmosfera przed występem

Najczęściej czytanie:

Najlepsze gitary klasyczne

Jakie pianino cyfrowe wybrać, aby nie kupić kota w worku?

Popularna muzyka naszych czasów jest zgoła różna od pradawnej typowej klasyki, co sprawia, że znaczna ilość słuchaczy za nic w świecie nie chce przekonać się do muzyki klasycznej. Nie jest to dobre podejście i często dużo przez nie tracimy – nie ma nic piękniejszego, niż dźwięk jaki dają gitary czy starego dobrego fortepianu. Repertuar klasyczny jest nie tylko sympatyczny w odbiorze, lecz również doskonale koi skołatane nerwy, uspokaja, znacznie poprawia koncentrację i pomagają w nauce. Jest ogólnie przyjęte w środowisku wyższych sfer, że muzykę poważną należy kojarzyć.

Jak rozwijałem pasję słuchania muzyki klasycznej?

Typową muzykę klasyczną polubiłem zasadniczo pod koniec szkoły podstawowej, zanim zaczęły się moje pozostałe zainteresowania. Zatem można powiedzieć, że nie była to miłość z powinności czy ogólnie przyjętej mody. Przypominam sobie, że jako młodzieniaszek miałem przyjemność zasłyszeć wybrane utwory Beethovena i Mozarta. Natomiast prawdziwe szaleństwo nastąpiło, gdy poznałem muzykę Vivaldiego – Cztery pory roku. W tym czasie nie chciałem słuchać niczego innego – byłem zakochany w tych dźwiękach bez pamięci. Poza tym do dziś są to dla mnie bardzo ważne utwory i powracam do nich wielokrotnie. Oczywiście słuchałem również współczesnej muzyki rozrywkowej – rocka, popu, poezji śpiewanej i wielu innych gatunków, ale muszę przyznać, że muzyka klasyczna na zawsze pozostała moją ostoją.

Po co słuchać muzyki klasycznej?

Są takie miejsca, które warto odwiedzać dla samej sposobności ciekawego spotkania, bez oczekiwania profitów. Przy muzyce klasycznej może być tak samo, natomiast jej słuchanie przynosi wiele dobrego – łatwo to zauważyć bez większego wysiłku.

W muzyce takiej znajdziemy utwory na każdą pogodę – głównie tą duchową oczywiście. Osobiście korzystam z klasyki przede wszystkim do uspokojenia nerwów. Muszę przyznać, że nic tak dobrze na mnie nie działa, a próbowałem wielu rzeczy. Tak więc po pewnym rozeznaniu, nie będzie problemu z doborem najlepszej muzyki dla swojego nastroju. Gorąco polecam eksperymentowanie i obserwację swoich muzycznych preferencji, które tak czy siak – zawsze się zmieniają i ewoluują na przestrzeni czasu.

Muzyka klasyczna, a nauka i koncentracja

Klasyka doskonale oddala nas od zmęczenia, frustracji, codziennych trudnych spaw i obowiązków. Pozwala znaleźć  chwilę dla siebie i zapomnieć o wszystkim. Udowodniono również, że muzyka ta ma inne szczególne właściwości – chociażby, że jest niespotykanie pomocna w nauce u dzieci i dorosłych. Są nawet specjalne grupy utworów, stworzone właśnie do szybkiej i efektownej nauki – trzeba przyznać, że jest to łączenie przyjemnego z pożytecznym, na najwyższym poziomie. Badania dowodzą również, że klasyka w znacznym stopniu podnosi koncentrację – nie bez przyczyny coraz częściej organizuje się spotkania muzyczne dla dorosłych, dzieci, noworodków, a nawet kobiet w ciąży, które od początku oswajają swoje dzieci z kojącymi właściwościami Vivaldiego czy Chopina. W dobie możliwości wypożyczenia pianina nie ma na co czekać – trzeba grać. 🙂

Muzyka klasyczna – nauka

Często jestem pytany jak zostać muzykiem klasycznym – od czego zacząć, jak to się robi, jaki wybrać instrument? Muszę na wstępie zaznaczyć, że nie jest to łatwa doga – zarówno w okresie kształcenia, jak też w czasie aktywnego koncertowania. Nie chcę jednak nikogo zniechęcać, bo muzyka klasyczna jest wspaniałą dziedziną – niezwykle ciekawą, twórczą i wdzięczną – jednak również wymagającą. Przeważnie naukę muzyki klasycznej rozpoczynamy od podstawowej szkoły muzycznej pierwszego stopnia, gdzie uczymy się pierwszych prostych utworów i podstaw teorii muzyki. Myślę, że warto zacząć od fortepianu i gitary klasycznej, jednocześnie obserwując swoje preferencje muzyczne i przyglądając się innym instrumentom. Dobrze, aby wszystko przychodziło powoli i naturalnie, z możliwie dużym udziałem motywacji wewnętrznej samego zainteresowanego.

5/5 - (2 votes)

Przeczytaj powiązany artykułnajlepsze gitary klasyczne

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *