Gitary akustyczne

Gitara akustyczna – ciekawostki i historia

Rate this post

Poznaj ciekawe informacje o gitarze akustycznej. Kto wynalazł gitarę akustyczną? Pochodzenie gitary akustycznej zmienia się w zależności od tego, kogo zapytasz. Możemy prześledzić wczesne, gitarowe instrumenty ze wszystkich zakątków świata, z których każdy ma fantastyczną historię. Istnieją nawet wyraźne przedstawienia instrumentów podobnych do gitary, które można znaleźć w starożytnych rzeźbach sprzed 3300 lat (rzeźby hetyckie znalezione w Turcji).

Historia i pochodzenie gitary akustycznej

Gitara akustyczna - informacje, historia, opis

Z biegiem czasu istniały niezliczone wariacje na temat gitary. Musimy skupić się na etapach, które najwyraźniej doprowadziły nas do formy współczesnej gitary akustycznej, jaką znamy dzisiaj. W ten sposób możemy trafniej odpowiedzieć na pytanie, kto wynalazł gitarę akustyczną?

Polecam nowy wpis:

Jakie są najlepsze gitary akustyczne?

Antonio de Torres Jurado

Antonio de Torres Jurado – prekursor współczesnej gitary.

Antonio de Torres Jurado był XIX-wiecznym muzykiem, któremu przypisuje się kształtowanie nowoczesnej gitary akustycznej około 1850 roku. Zmienił proporcje istniejącej gitary akustycznej, aby nadać jej bardziej określone cechy. Najbardziej widoczne zmiany to poszerzenie korpusu i wąska talia. Zastąpił również drewniane kołki mechanicznymi kluczami.

Ogólnie rzecz biorąc, jego konstrukcja była większa niż typowa gitara klasyczna z tamtej epoki. Był niezwykle innowacyjnym muzykiem i projektantem, który wprowadził zmiany w gitarze wykraczające poza jej wygląd. Jedną z jego najbardziej uznanych innowacji było wprowadzenie usztywnień w korpusie gitary. Usztywnienie  nawiązuje do jego projektu wewnętrznego wzoru wzmocnień drewnianych. Usztywnienie ma na celu zabezpieczenie górnej i tylnej części gitary, zapobiegając deformacji instrumentu pod wpływem różnych sił.

Jego projekt miał ogromny wpływ na brzmienie gitary akustycznej. Dźwięk był teraz bogatszy, grubszy, głośniejszy i bardziej rezonansowy. Był też wzorem dla lutników w całej Europie, którzy zaczęli kopiować jego projekt.

Christian Frederick Martin – prekursor gitary Folkowej w USA

W międzyczasie (lub kilka dekad wcześniej) w Stanach Zjednoczonych gitary były zwykle naciągane stalowymi strunami, które wywierały większy nacisk na korpus gitary. Urodzony w Niemczech, amerykański lutnik, Christian Frederick Martin, zaprojektował wzmocnienie krzyżowe, około 1830 r. Konstrukcja ta była znacznie bardziej wytrzymała i z łatwością wytrzymywała nacisk stalowych strun.

Christian Frederick Martin jest również odpowiedzialny za zaprojektowanie płaskiej gitary. Projekt Martina, z twardymi stalowymi strunami, lepiej pasował do gry kostką niż palcami. Ta zmiana spowodowała powstanie muzyki opartej na akordach, w przeciwieństwie do hiszpańskiego / klasycznego stylu gitar Antonio de Torres Jurado.

Ostateczny kształt nowoczesnych gitar akustycznych

Gitary Antonio de Torres Jurado dotarły teraz do Stanów Zjednoczonych, przewożone przez europejskich imigrantów. Nawet przy zastosowaniu innowacyjnego usztywnienia  ciśnienie pochodzące ze stalowych strun było problemem. Skończyło się na połączeniu innowacji obu tych myślących przyszłościowo muzyków. Można śmiało powiedzieć, że nowoczesna gitara akustyczna nie byłaby taka sama bez któregokolwiek z tych projektantów. Więc nie byłoby dobrze wspominać o jednym bez drugiego.

Wzmocnienie krzyżowe Christiana Fredericka Martina to jedna z najbardziej krytycznych innowacji w historii gitary akustycznej. Jednak punktem wyjścia jest zawsze Antonio de Torres Jurado i jego przeróbki w korpusie gitary. Te zmiany były wstępem dla najbardziej znanych kształtów gitar akustycznych, jakie mamy dzisiaj.

Co o tym myślisz?

Podekscytowany
0
Zadowolony
1
Zachwycony
0
Nie jestem pewien
0
Kiepskie
2

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *