Gitary klasyczne

Najlepsze struny do gitary klasycznej – czy istnieją?

5/5 - (1 vote)
jakie struny do gitary klasycznej warto wybrac i kupic
Jakie struny do klasycznej? Podpowiadamy.

Które struny do gitary klasycznej są najlepsze?

Zapytaj 10 gitarzystów i prawdopodobnie otrzymasz 10 różnych odpowiedzi odnośnie najlepszych strun. Ale nie martw się. Podam Ci trochę informacji, które zdobyłem przez 30 lat doświadczenia w grze na gitarze klasycznej. Dzięki temu proces wyboru może stać się łatwiejszy.

Moje ulubione struny, to Savarez 540 ARJ – NAT robione na rynek francuski. Na opakowaniu nie widnieje oznaczenie „NAT”. Po prostu trzeba kupić Savarezy we Francji lub poszukać u nas – czasem można trafić. Mocne basy i niezwykle plastyczne góry przekonały mnie do nich już 6 lat temu i w zasadzie nie gram na innych strunach.


Jak wybrać struny do gitary klasycznej?


Dźwięk i grywalność to dwa największe czynniki przy wyborze najlepszych strun do gitary klasycznej. Czytaj dalej, aby uzyskać pomoc w zawężeniu możliwości na podstawie osobistych preferencji lub napisz do mnie w komentarzu – zawsze chętnie pomogę. Ale po prostu nie ma substytutu dla wypróbowania jak największej liczby różnych strun. Ostatecznie eksperymentowanie jest najlepszym sposobem na znalezienie najlepszych strun dla Twoich indywidualnych potrzeb.

Poznaj najlepsze gitary klasyczne.

Jak są zbudowane struny gitarowe?

Struny wiolinowe do muzyki klasycznej i flamenco są wykonane z nylonu, włókna węglowego lub nylonowej odmiany znanej jako tytan. Struny basowe zazwyczaj mają splecione cienkie nylonowe rdzenie owinięte drutem miedzianym, do którego stosuje się różne rodzaje poszycia. Większość tych powłok to różne rodzaje metali, z których wszystkie wpływają na dźwięk strun. Twardsze materiały zapewniają jaśniejszy dźwięk, bardziej miękkie materiały zapewniają cieplejszy dźwięk, a czyste metale, takie jak srebro, oferują bardziej „czysty” fundament, a dźwięk jest pełniejszy i wyraźniejszy.

Szeroka gama materiałów i metod konstrukcyjnych stosowanych obecnie w strunach daje gitarzystom klasycznym i flamenco więcej możliwości brzmieniowych niż kiedykolwiek wcześniej.


Jakie są zalety i wady struny nylonowej?


Struny nylonowe, takie jak seria Augustine Regal, oferują ciepły dźwiękowy kolor, dobre podtrzymanie i zrównoważone, bogate brzmienie. Ułatwiają także grę w vibrato. Struny nylonowe nie są tak głośne ani potężne, jak inne rodzaje strun, ale na dobrych gitarach mogą tworzyć dźwięk, który nie ma sobie równych.


Jakie są zalety i wady struny z włókna węglowego?


Struny węglowe, bardziej technicznie znane jako fluorocarbon, takie jak seria Savarez Carbon, zapewniają jasną barwę, świetną projekcję i mocny dźwięk. Ich strojenie jest stabilne i utrzymuje się długo. Jednak ich intonacja może być niespójna, przedłużenie jest krótsze, a ich brzmienie może być cienkie lub ostre w porównaniu z innymi strunami – zwłaszcza w niektórych gitarach.


Jakie są zalety i wady strun tytanowych?


Struny tytanowe, takie jak Galli Titanio, są zasadniczo nylonowymi strunami z dodatkiem, który nadaje im niebieskawy „tytanowy” wygląd i zmienia ich profil dźwiękowy. Mają potężny high end, ale mniejszy zasięg. Inne zalety to dobre podtrzymanie i łatwiejsze wibrato. Ich wadą jest to, że ich wysoka ostrość na wydźwięku może skutkować jakością podobną do pikowania lub kruchości, a ich strojenie jest wrażliwe na zmiany temperatury.


Czy historyczne rodzaje strun są dostępne dla gitar klasycznych?


Tak. Przed wynalezieniem strun nylonowych producenci wytwarzali struny z jelit i jedwabiu. Dziś gitarzyści klasyczni, którzy chcą uzyskać historycznie poprawny dźwięk „starego świata”, mają do wyboru kilka opcji, w tym antyczne antylopy La Bella 411 / Silverwound, Pyramid Authentic Gut i ​​Pyramid Gut Trebles / Silk Basses.


Czy są struny nylonowe zaprojektowane głównie dla muzyki flamenco?


Tak. Niektóre przykłady to seria Pro Arte Flamenco EJ25 z serii D’Addario i Flamenco oraz Elite Flamenco 820 z La Bella. Zwykle używają twardszych materiałów, które dają jasny dźwięk o mniejszej trwałości, co pasuje do stylu i pomaga zapewnić czystość dźwięku podczas szybkiego bicia, które jest powszechne w muzyce flamenco. Struny takie polecam tylko do muzyki flamenco.


Czym jest rodzaj naciągu w strunach?


Napięcie jest ważne przy wyborze strun, ponieważ wpływa na brzmienie gitary i na odczucia muzyka. Rodzaje naciągu oznacza się najczęściej określeniami light tension, normal tension i hard tension. Napięcie odnosi się do siły, którą musisz przyłożyć do struny, aby doprowadzić ją do prawidłowego dźwięku. Większość producentów klasycznych produkuje struny w różnych napięciach, od bardzo lekkich do bardzo twardych lub ciężkich. Normalne struny są dobrym wyborem, chyba że zdecydujesz, że inne konkretne napięcie działa lepiej dla ciebie.
Niektórzy muzycy faworyzują struny o wyższym napięciu, ponieważ zazwyczaj powodują głośniejszy atak i mogą sprawić, że prawa ręka będzie szybciej czuć. Istnieją jednak wady:

    Utrzymanie gitary jest do pewnego stopnia zmniejszone
    Zbyt duże napięcie może zacząć dławić subtelności brzmienia gitary
    Lewa ręka może musieć ciężej pracować, aby uzyskać wibrato, a nawet niepokoić instrument
    Niektórzy producenci gitar zalecają, aby gracze nie używali dodatkowych twardych strun, ponieważ mogą uszkodzić instrument.

Rodzaj naciągu to osobisty wybór, który wymaga eksperymentowania. Po wybraniu napięcia może być konieczne dostosowanie gitary, aby uzyskać najlepszą intonację dla określonego napięcia i rodzaju struny gitary klasycznej. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że nie wszystkie struny będą dostrojone na szyi gitary.


Czy mogę używać strun od gitary akustycznej lub elektrycznej na gitarze klasycznej?


Nie. Struny klasyczne mają lżejsze napięcie niż struny gitary akustycznej lub elektrycznej. Korzystanie z akustycznych lub elektrycznych strun na gitarze klasycznej może być zabójcze dla Twojego instrumentu. Nigdy nie zakładamy strun klasycznych do akustyka i odwrotnie


Jak często należy zmieniać struny gitary klasycznej?


Odpowiedź zależy głównie od tego, ile grasz, chociaż struny pogarszają się bez grania, zwłaszcza w powietrzu o dużej wilgotności. Podobnie jak wszystkie inne rodzaje strun gitarowych, struny klasyczne i flamenco zużywają się z czasem dzięki użyciu lub pogorszeniu jakości materiałów. Zbyt stare struny będą zabrudzone lub głuche. Będą też trudniej grać. A ponieważ drewno w twojej gitarze naśladuje wibracje, na które jest narażone, dalsze używanie zużytych strun może tymczasowo lub na stałe zaszkodzić brzmieniu gitary.

Niektóre struny żyją dłużej niż inne. Ale jeśli jesteś przeciętnym amatorem, dobrze jest zmieniać struny przynajmniej co 4 do 6 tygodni. Profesjonalni muzycy zazwyczaj zmieniają swoje struny co tydzień, a nawet częściej, jeśli grają koncerty lub tworzą nagrania.

Co o tym myślisz?

Podekscytowany
0
Zadowolony
0
Zachwycony
0
Nie jestem pewien
0
Kiepskie
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *