Gitary akustyczne

Gitara akustyczna z wycięciem

Rate this post

Jedno z najczęściej zadawanych pytań, jakie moi koledzy i ja słyszę, brzmi: „Jak wycięcie wpływa na dźwięk gitary akustycznej?” Prawdziwym pytaniem stojącym za tym pytaniem dla wielu jest: „Jak bardzo wycięcie zmniejsza tonalną moc gitary?” Ludzie chcą wiedzieć, czy kupienie gitary z wycięciem oznacza, że  poświęcą dźwięk. To świetne pytanie. Pozwól, że ci to wyjaśnię.

Gitara akustyczna z wycięciem

Gitara akustyczna z  Wycięciem – Cutaway

Ogólnie rzecz biorąc, głównymi czynnikami wpływającymi na brzmienie gitary akustycznej (oprócz grającego) są ogólna konstrukcja, kształt korupsu (w tym położenie talii) oraz przede wszystkim drewno użyte na górze, z tyłu i po bokach.

Do drugorzędnych czynników przyczyniających się należą materiały użyte do usztywnienia i nacięcia wewnątrz korpusu gitary, rzeczywisty wzór usztywnienia (kształt i umiejscowienie elementów usztywniających), materiały użyte do wykonania gryfu, materiały użyte na mostek i siodełko, materiał i wymiar strun oraz materiał i grubość kostki używanej do gry na gitarze. Jak widać, w miksie jest dużo elementów.

Za każdym razem, gdy usuwamy część pudła, bez względu na to, czy jest to wycinanie usztywnienia, zwężanie szczytu, rzeźbienie naciętej główki kołka, czy tworzenie wycięcia, zmieniamy fizykę korpusu gitary. Tak więc, zgodnie z prostymi prawami nauki, tak, istnieje różnica w brzmieniu między gitarą z wycięciem i bez. Brzmienie gitary bez wycięcia będzie być może nieco pełniejsze w dolnym rejestrze.

Sprawdź wpis najlepsze gitary akustyczne

Różnice nie są kolosalne

Szczerze mówiąc, gdybym miał dwie prawie identyczne gitary – powiedzmy, że obie zostały zbudowane z zestawów drewna z tego samego kawałka, tego samego dnia, przez tych samych ludzi, nawleczonych tymi samymi strunami , i grałbym z tym samym rozmiarem / materiałem kostki gitarowej – ale jedna miałaby wycięcie, a druga nie, trudno byłoby mi określić różnicę dźwiękową między nimi. Te inne czynniki, o których wspomniałem wcześniej, prawdopodobnie miałyby głębszy wpływ na brzmienie i głośność gitary niż samo wycięcie.

Następnym razem, gdy będziesz w sklepie muzycznym, spróbuj tego: Przytrzymaj gitarę za szyję i lekko stuknij w górę gitary (z wycięciem lub bez) po stronie basu, w górnej części. Usłyszysz bardzo mały rezonans, szybki zanik i niewielką głośność. Teraz zejdź na dół do dolnego końca gitary i stuknij w stronę basową, dolną część gitary. Dźwięk dudni, głośność rezonuje i słychać przyjemne tony wydobywające się z gitary. Daje to wyobrażenie o tym, ile (a raczej jak mało) przekrój ma wspólnego z ogólnym brzmieniem i głośnością gitary akustycznej.

W górnej części gry jest wiele ciasnoty, gdzie korpus styka się z gryfem – nacięcia są mocniejsze, ramiona mniejsze, a wewnątrz korpusu znajduje się blokada gryfu i pięta, które zajmują przestrzeń wokół tego obszaru gitary. Tam właśnie znajduje się wycięcie –  cutaway – zasadniczo w jednym z najmniej rezonujących obszarów gitary. Znacznie większy wpływ na ogólny ton gitary ma przeciwna strona płyty wierzchniej. Większość tonu powstaje na dole tej właśnie płyty.

Gitara z wycięciem – czy warto?

Lepszym sposobem na podjęcie decyzji, czy warto kupić gitarę z wycięciem, jest myślenie o niej funkcjonalnie, a potem estetycznie. Jeśli lubisz grać akordy z pierwszej pozycji i nigdy nie przekraczasz piątego progu, praktycznie mówiąc, nie ma prawdziwego powodu, aby kupować gitarę z wycięciem (plus wszystkie pieniądze są w tych pierwszych pięciu progach, według Tommy’ego Tedesco lub Jamesa Jamerson lub jakikolwiek inny gitarzysta, któremu przypisano ten cytat).

Jeśli potrzebujesz płonących solówek gitarowych na gitarze akustycznej lub chcesz mieć miejsce, aby zapuścić się dalej w górę gryfu i do górnego rejestru, weź gitarę z wycięciem.

W przeciwnym razie, czy wolisz estetykę wizualną?

Niektórym osobom podoba się symetria lub tradycyjny wygląd nieprzycinanych elementów. Inni uwielbiają wyprofilowaną krzywiznę wycięcia. Spróbuj nie dać się zbytnio zagłębić w drobiazgach lub teoretycznych wyobrażeniach dotyczących każdego małego aspektu gitary. Zaufaj swoim uczuciom, grając i porównując różne modele gitar. Jeśli to zrobisz, znajdziesz tą, która do ciebie przemówi.

Co o tym myślisz?

Podekscytowany
0
Zadowolony
0
Zachwycony
0
Nie jestem pewien
0
Kiepskie
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *