Gitary klasyczne

Najdroższe gitary klasyczne

5/5 - (3 votes)

Temat najdroższych gitar klasycznych powraca do mnie dość regularnie – szczególnie przy okazji targów muzycznych i spotkań branżowych, gdzie z przyjemnością zaglądam – chociażby popatrzeć. Kilka miesięcy temu zostałem zaproszony na spotkanie w Polsko – Niemieckiej Izbie Handlowej, gdzie zachodni sąsiedzi prezentowali swoje znane modele gitar klasycznych. Impreza ta zainspirowała mnie do napisania o najdroższych gitarach z którymi miałem styczność.

Najdroższe gitary klasyczne – tylko dla wybranych

Na ceny gitar klasycznych wpływa cały szereg czynników i nie sposób ich wszystkich wymienić.  Dobry sklep wie jakie instrumenty wybrać. Na pewno dużą rolę odgrywa sama marka, która generalnie stanowi niejednokrotnie największą wartość finansową niejednego produktu. Jednak w przypadku gitar klasycznych idzie za tym coś więcej. Najdroższe gitary klasyczne dostępne w Europie potrafią kosztować w przeliczeniu nawet do 80 tys. zł. Są to instrumenty produkowane przy najwyższym standardzie kontroli jakości i z materiałów, których cena może spowodować nagły zawrót głowy. Nie jest tajemnicą, że z każdym rokiem kurczą się zapasy szlachetnych gatunków drewna, które są niejednokrotnie używane właśnie w najdroższych gitarach klasycznych. Jest to spowodowane małą podażą drewna, ale również coraz większą masą regulacji prawnych, koncesji i pozwoleń. Są już gatunki drewna, których użycie wymaga ekspertyzy – dokładnie tak jak w przypadku kości używanej w nakładkach klawiszy fortepianowych.

najdroższe gitary klasyczne dostępne na rynku światowym

Gitarowy luksus  – wcale nie na wyciągnięcie ręki

Można pomyśleć, że gitary klasyczne mają z góry założoną budowę, która nie zmieniła się na przestrzeni wielu dekad. Okazuje się jednak, że wielu producentów wprowadza niesamowite zmiany i nie chodzi  tu tylko o nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, które można dziś uzyskać chociażby dzięki nowym materiałom i komputerowemu projektowaniu i planowaniu obciążeń.

Producenci oferujący najdroższe gitary idą o krok dalej i proponują cały szereg unikalnych dodatków, które mogą podnieść cenę instrumentu nawet do 100000 zł! Wśród luksusowych materiałów coraz częściej pojawiają się pozłacane struny, mostki oraz siodełka z mamuciej kości, a także drewno z certyfikatami wieloletniego sezonowania. Ostatnio moją uwagę przykuł Arrius MPR-5000 – jedna z najdroższych i najlepszych moim zdaniem gitar klasycznych. Okazało się, że instrument, który znałem dotąd jedynie z iście doskonałego dźwięku i pięknych palisandrowych podłokietników, może pochwalić się dodatkowym atutem w postaci szlachetnego kamienia na główce lub przy oznaczeniach progów. Cena podstawowej wersji bez kamieni to około 30000 zł do nawet 90000 – w zależności od próby użytych brylantów. Czy takie dodatki wpływają na brzmienie? Zapewne nie, ale na dobre samopoczucie użytkownika na pewno.

Przeczytaj również:

Najlepsze gitary klasyczne

Co o tym myślisz?

Podekscytowany
0
Zadowolony
0
Zachwycony
0
Nie jestem pewien
0
Kiepskie
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *