Najlepsze gitary klasyczne – dla początkujących i zaawansowanych

Dobre gitary klasyczne – jak rozpoznać najlepsze oferty

Najlepsze gitary klasyczne, to takie gitary, które samym swoim wykonaniem motywują do nauki, mają doskonałe brzmienie i są wykonane z dobrze przygotowanego drewna. Mało kto zdaje sobie sprawę jak trudnym, złożonym i kosztownym procesem jest budowa mistrzowskiej gitary z prawdziwego zdarzenia. Dowiedz się jak wybrać dobrą gitarę klasyczną dla zaawansowanych i dla początkujących.

Dla wielu osób najlepsza gitara klasyczna, to ta najtańsza – wykonana w całości ze sklejki lipowej, w najniższej możliwej cenie, z największą możliwą ilością gratisów w postaci szmacianego pokrowca, zestawu tandetnych, łamliwych kostek, książki i płyty do nauki gry, dmuchanego urządzenia do strojenia, paska do zawieszenia gitary podczas koncertu i wielu, wielu innych. Widziałem niejednokrotnie oferty gitar klasycznych, w których liczba gratisów oscylowała w okolicach 12 sztuk. Czy taka gitara będzie najlepszym rozwiązaniem? Raczej nie – chyba, że potrzebujemy kalorycznej rozpałki do pieca hutniczego, lub ciekawej scenografii, gdzie gitara posłuży nam wyłącznie w roli rekwizytu.

Generalnie gitary klasyczne od dłuższego czasu stają się zakładniczkami chłodnej kalkulacji i zabiegów, które za główny cel mają możliwie najwyższe zwiększenie zysków i maksymalne zminimalizowanie wszelkich kosztów  – od pozyskiwania surowca do produkcji, na transporcie kończąc. Zatem stajemy przed niezwykle trudnym wyborem – tania czy dobra. W przypadku gitar sprawa nie jest wcale taka oczywista – drogie nie zawsze znaczy dobre, a tańsze nie musi oznaczać najniższej jakości – szczególnie w przypadku gitar używanych lub mało trafionych prezentów, które poleżały nieco w szafie. Powiedzmy sobie zatem o tym jak rozpoznać dobre gitary klasyczne w poszczególnych

 


Najlepsze gitary klasyczne dla początkujących

Najlepsze dla początkujących są  niejednokrotnie gitary używane, które były produkowane jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Na rynku wtórnym wciąż możemy spotkać prawdziwe gitarowe perełki i wcale nie trzeba długo szukać. Ostatnio szukałem dobrej gitary klasycznej dla ucznia naszej szkoły. Okazało się, że wciąż jest sporo leciwych Admir, Yamah czy Hofnerów z najlepszych lat produkcji. Trafił się również Casarez i Basjann za 2000 zł – bardzo dobra gitara klasyczna – praktycznie niedostępna obecnie w Europie.

Zatem wystarczy trochę się porozglądać i można znaleźć bardzo ciekawy egzemplarz, często w bardzo dobrym stanie – wiadomo przecież jak często bywa z życiem gitar klasycznych – są to gitary najczęściej kupowane do nauki, a jak wiemy czasem zapał gaśnie, zanim nauka gry rozpocznie się na dobre. W takiej sytuacji mamy leciwą gitarę, która wygląda i zachowuje się jak zupełnie nowa, jest tylko jeden istotny warunek – gitara taka musi mieć dobrą historię przechowywania.

Najlepsze gitary klasyczne dla zaawansowanych

W tej kategorii nieprzerywalny prym wiodą lutnicze gitary klasyczne i małe manufaktury, które kierują się starymi tradycjami, mają stałe grono zadowolonych klientów i nie podążają za nowoczesnymi trendami oszczędności, o których pisałem wcześniej. Niestety najlepsze gitary klasyczne klasy lutniczej kosztują 20, 30, 50 tys. zł i więcej. Praca lutników i sztabu wykwalifikowanych specjalistów zawsze będzie dużo kosztować, zwłaszcza że firmy te mieszczą się zwykle w krajach europejskich, gdzie siła robocza nie należy do najtańszych. W połączeniu z niezwykle kosztowną technologią i wysokimi cenami egzotycznych gatunków drewna używanego do produkcji, daj to tak wysokie ceny.

najlepsze gitary klasyczne dostepne w racjonalizacyjnych interwalach czasowych

 

Jakie są wspólne cechy najlepszych gitar klasycznych na świecie?

Wszystkie najlepsze gitary klasyczne mają pewien zestaw wspólnych cech, który pomaga łatwo je rozpoznać – warto zapamiętać chociaż część z nich.

  • Najlepsze gitary klasyczne nie są produkowane w chinach,
  • najlepsze gitary klasyczne nie mają tysięcy gratisów
  • najlepsze gitary klasyczne nie są dostępne do kupienia na „tu i teraz”
  • najlepsze gitary klasyczne nie kosztują 199 zł
  • najlepsze gitary klasyczne mają płytę wierzchnią wykonaną z litego drewna świerkowego lub cedrowego
  • najlepsze gitary klasyczne są często używane i obite

 

 

 

 

 

1 komentarz on "Najlepsze gitary klasyczne – dla początkujących i zaawansowanych"


  1. Dla mnie najlepsze gitary klasyczne to Arrius i Alhambra. Grałem na kilku innych i te miały moim zdaniem dużo lepszy dźwięk. Ogólnie dużo też zależy od sztuki – jedna gra ciszej, a druga głośniej. Warto sobie zawsze ograć osobiście i sprawdzić. Pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *