Muzyka klasyczna

Pierwszy raz w filharmonii

4.4/5 - (7 votes)

Jak się zachować w filharmonii – na co zwrócić szczególną uwagę?

Wyjście do Filharmonii jest niewątpliwie wydarzeniem, które warto poprzedzić starannymi przygotowaniami i to na wielu płaszczyznach. W dużej mierze pozwoli to na uniknięcie trudnych sytuacji i zbędnych emocji – nie chcemy przecież, aby pierwszy koncert muzyki poważnej zakończył się przykrą niespodzianką i zniechęcił naz do dalszego odkrywania tej najpiękniejszej ze sztuk.

Jak się ubrać do filharmonii

Żyjemy już w nieco innych czasach i nikt nie oczekuje od nas, że przyjdziemy we fraku. Jednak dobrze zachować nieco dobrego smaku i wyczucia w tej kwestii. Warto też dowiedzieć się do jakiej filharmonii idziemy i jaka jest to impreza, ponieważ każda rządzi się nieco innymi prawami. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż nie ma jakichkolwiek przepisów regulacyjnych w tym zakresie – jesteśmy więc zdani na siebie lub bardziej doświadczonych.

Przede wszystkim do filharmonii warto ubrać się elegancko, aby okazać szacunek dla miejsca, w którym mamy do czynienia ze sztuką wysoką. W obecnych czasach nie musi być to garnitur czy frak. Wystarczą dżinsy i marynarka lub elegancka koszula. Chodzi jedynie o to, ażeby nie wyglądać niechlujnie – takie zachowanie zostanie negatywnie odebrane – szczególnie przez pozostałą cześć publiczności, która niejednokrotnie przychodzi na koncerty muzyki klasycznej wyłącznie po to, aby oceniać innych. Nie chcemy przecież paść ofiarą pozamiejskich snobów. Zatem miejmy to na uwadze. Najlepiej zastosować zasadę „Muzyka klasyczna – ubiór klasyczny”.

Jesteśmy na miejscu – co robić?

Przede wszystkim przychodzimy trochę wcześniej – nie ma nic gorszego jak spóźnialscy, którzy przeszkadzają podczas rozpoczętego już koncertu. Warto zaznaczyć, że w wielu szanujących się filharmoniach po prostu nie zostaniemy wpuszczeni na salę koncertową – stracimy zatem czas i pieniądze, a dodatkowo najemy się pokaźnej dawki wstydu, a przecież nie idziemy do filharmonii, ażeby źle wypaść przed innymi – cel takiego wyjścia jest przecież zgoła inny.
Na sali koncertowej również panują pewne proste zwyczaje. Wszystkie kurtki, płaszcze, parasole i inne zbędne rzeczy zostawiamy w szatni – tak aby nie przeszkadzały innym podczas koncertu. Przechodząc przez nasz rząd, jesteśmy odwróceni do innych twarzą, a nie plecami – jest to oznaka pewnego szacunku, którą warto respektować – nie tylko w filharmonii, ale również w operze, kinie czy chociażby spotkaniach firmowych i towarzyskich. Niestety często o tym zapominamy, a należy pamiętać, że wychowane osoby szybko zauważą takie „wpadki”.

Zachowanie podczas koncertu

Jest bardzo wiele zasad do których powinniśmy się zastosować po rozpoczęciu koncertu. Jednak sprowadzają się one w większości do jednego wspólnego mianownika – nie przeszkadzaj innym. Tyczy się to oczywiście nie tylko publiczności, ale przede wszystkim samych artystów, którym należy zapewnić jak najlepsze warunki do wykonania utworów. Podczas trwania koncertu nie należy się kręcić, chrapać, jeść posiłków wniesionych ukradkiem na widownię. Jedną z najważniejszych rzeczy przed rozpoczęciem koncertu, jest wyłączenie telefonu – jest nie do pomyślenia, aby zadzwonił podczas koncertu, a jeszcze bardziej nie do pomyślenia jest, aby go odbierać i prowadzić rozmowę. W takiej sytuacji jak najszybciej go wyłączamy.

Kiedy klaskać w filharmonii?

Jeśli nie jesteśmy wytrawnymi melomanami, powinniśmy się wstrzymać z oklaskami i obserwować innych. Jest ogólnie przyjętą zasadą, że oklaski rozpoczynamy dopiero po zakończeniu całego dzieła, a nie w przerwach pomiędzy poszczególnymi częściami – takie za chowanie może mocno przeszkodzić orkiestrze, a w skrajnych przypadkach „wywrócić” całe dzieło, które będzie musiało zostać rozpoczęte jeszcze raz. Nie muszę chyba mówić jak będzie postrzegany „sprawca” takiego zamieszania – lepiej samemu się po cichu ulotnić, zanim dojdzie do zawistnych uwag – na tym przecież nam nie zależy.
jak sie zachowac w filharmonii
Przeczytaj również:

Co o tym myślisz?

Podekscytowany
1
Zadowolony
1
Zachwycony
1
Nie jestem pewien
4
Kiepskie
7

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *